1. kolo Středoevropské ligy

07.03.2016 16:45

 

 

Ve dnech 4. - 5. 3 dnech jsem se v Hodoníně zúčastnil prvního kola Středoevropské ligy. K tradičním účastníkům z Čech a Slovenska se přidali kvalitní hráči z Polska, Rakouska a prvně také nejlepší hráči ze Srbska. Všechny soutěže se hrály bez rozdílů pohlaví a postižení.

 

V pátek jsme začali soutěží družstev. Nejprve bylo čtrnáct přihlášených družstev rozlosováno do čtyř skupin. Následně pak družstva postupovala podle konečné pozice do pavouka, ve kterém se hrálo až do konečného umístění. Hrálo se systémem, kterým se bude hrát v Riu. Zápas začal čtyrhrou, poté následovaly dvě dvouhry. Při skóre 2:0, zápas končí. Třetí zápas se nedohrává.

 

V družstvu jsem hrál s Petrem Svatošem, ale moc se nám nedařilo. Ve skupině bylo jisté, že lépe jak druzí nebudeme. To dopadlo dle předpokladů.

Ze skupiny jsme tedy postoupili z druhého místa a nastoupili do bojů o 5.- 8. místo. V pavouku  jsme v prvním zápase nastoupili na dvojici Tauš - Hadrava. Zde nebyla šance, ale řekli jsme si, že zápas zkusíme odehrát co nejlépe. Prohráli jsme a rozehráli zápas o 7.- 8. místo. Bohužel opět proti české dvojici. Čtyřhra se pro nás nevyvíjela dobře, ale dokázali jsme to otočit. Bohužel jsem potom prohrál a Petr šel hrát o vítězství. Nepovedlo se. V napínavé koncovce prohrál a v družstvech na nás zbylo jen osmé místo.

 

Důležitá pro mě byla soutěž jednotlivců. V letošním roce se (bohužel) jako jediný z vozíčkářů připravuji do Ria. Začátkem roku jsem změnil rychlost potahu a velikost dřeva. Proto jsem byl nervózní co to s mou hrou udělá. Nakonec jsem byl mile překvapen.

V soutěži jednotlivců se zúčastnilo 32 hráčů, kteří byli vylosovaní do čtyř skupin po čtyřech. První dva postoupili do pavouka o 1. - 16. místo a zbylí dva hráli o 17. - 32. místo. V pavouku se hrálo až do konečného umístění.

Ve skupině jsem jako jedničku dostal hráče, kterého díky jeho výkonnosti a skupině postižení porazit nemohu. To bylo jasné, ale soustředil jsem se na druhý zápas. Zde bylo jasné že kdo vyhraje postoupí do horního pavouka. První set jsem sice prohrál, ale pak jsem se více soustředil, zlepšil jsem servis a vyhrál tři sety v řadě.

Poslední zápas byl už jen o potvrzení.  

V pavouku mi los přiřadil mě známého skvělého hráče Jána Riapoše, několikanásobného medailistu z Paralympijských her, MS a ME. Vím, že ho mohu porazit. Pro mě byl zápas také důležitý, protože je možné, že se potkáme v Riu. Byl to pěkný zápas, vypjatý plný pěkných výměn. Nakonec jsem 3:2 vyhrál a postoupil jsem do první osmičky. Zde na mě nastoupil polský hráč, hrající o dvě skupiny postižení výše. Nebylo co radit. Když jsem mu vzal servis přišla taková rána, že jsem míček málem neviděl a když jsem se snažil držet pink, nestačil jsem právě kvůli postižení pohybem. Nekladl jsem tedy odpor a prohrál 0:3.

 

Klesl jsem tedy do bojů o 5.- 8. místo. V prvním zápase jsem porazil stále se lepšícího Trávníčka. Bylo jasné, že bude nejhůře 6. místo. Po zjištění soupeře jsem počítal spíše s tou šestkou. Jsem rád, že jsem se nezalekl a nejlepší srbskou hráčku posunul dolů a obsadil tak 5. místo.

 

Jsem velmi rád, že mi to vyšlo až na páté místo. V konkurenci, která na letošním turnaji byla, je to velmi dobrý výsledek.

Po výkonu musí přijít také kulturní odměna. Zúčastnili jsme se zábavy v hospodě U Rebela. Zde k tanci a poslechu zahrála skvělá kapela Savana.

 

Další kolo Středoevropské ligy proběhne ještě před odletem na Paralympijské hry na Slovensku.